* * *    H A L L     O F     F A M E    * * *


1. Tommi Hartonen

Bedrifter:

Medaljstatistiken finns av tekniska skäl tillgängligt enbart på finska.


2. Maria Söderström

Bild: Jyrki Repola

Bedrifter:

Medaljstatistiken finns av tekniska skäl tillgängligt enbart på finska.


Våra mästaridrottare, dvs guldmedaljisterna i Kaleva spelen fram till 1980.

Årtalet beskriver året för guldmedaler, 
annan text fördjupar saken.

Hornborg Lars 1912, -18 
Jerima Paul 1913, -14, -15 
Nyström Hjalmar 1913, -14 
Fogelberg Ola 1914 
Wickholm Waldemar 1914, -15, -17, -19 
Pettersson Johan P. 1915, -16, -17, -19, -20, -21, -22 
Nylund Ossian R. 1916, -17, -19 
Bergman Valentin 1918 
Wilén Erik 29 guld 1919-1932 
Erik Eriksson 1919, -21, -22, -23, -24 
Grenner Uno 1920, -22 
Hakulin Oskar 1921 
Bengtström Bengt 1921, -22 
Strandberg Gustaf 1922, -23 
Ekqvist Yrjö 1923, -24 
Jansson Gösta 9 medaljer 1923-1930 
Åström Erik 1925, -26, -27 
Sjöstedt Bengt 1927, -30, -31 
Strandvall Börje 1931, -33, -34 
Mikkeli Paavo 1931, -32, -33 
Storskrubb Bebbe 23 guld 1937-1947 
Björköf Pixen 1945, -46 
Nicklén Nils 1945, -46, -49 
Räihä Lars 1949 
Back Rolf 1950, -51, -52, -54 
Pelkonen Rainer 1952 
Mildh Ossi 1953, -54, -57, -58 
Lassenius Torbjörn silver  1957, -58 
Hellén Henrik 1961, -62, -63 
Jansson Harri brons 1964 
Harlos Kauko 1965 
Avellan Lars silver 1970 
Holmén Rune 1971 
Holmén Nina 1972, -74, -75, -76



Våra medaljister i Kaleva spelen från och med  1980.

Årtalet beskriver året för medaljerna, 
annan text fördjupar saken.

aBack Tomas 1988 
Kytölä Ragne 1990, -91 
Nikkanen Hanna 1993, -95 
Skogman Katja 1993 
Lindahl Markus 1994, -96 
Autio Jussi 1999, 2000 
Kastrén Kenneth 1999, 2000, -01, -04, -05 
Hartonen Tommi 2000, -01, -02, -04, -05, -09
Söderström Maria 2000, -02, -03, -04, -05, -07, -09  
Paul Fredrik 2004 
Sipilä Simo 2008 
Heinä Joona-Ville 2010, -11, -13, -15 
Wille Keihänen 2010 
Klingstedt Gustav 2011, -12 
Bogdanoff Matilda 2012, -13, -14, -15, -16, -17 
Erkinheimo (Aaltonen) Sanna 2012, -13, -14 
Kanervo Jussi 2012, -13, -14 
Barrineau Tommy 2016, -17 
Ekoebve Don-Zheni 2016 
Viivi Lehikoinen 2016, -18, -19 
Back Erik 2018 
Haas Eleriin 2018 
Korte Annimari 2018, -19 
Mattila Nea 2018, -19  
Kemppinen Lotta 2019