Kauden 2014 päätösjuhla

5.12.2014

HIFK Yleisurheilun kauden 2014 päätösjuhla pidettiin 4.12.2014 Myllypuron ala-asteen uudistetussa ruokalassa. Tilaisuuteen osallistui ennätysmäärä urheilijoita perheineen ja tuoleja kannettiinkin tilaan useampaan otteeseen lisää.

Tilaisuuden avasi hallituksen puheenjohtaja Pekka Lundmark, joka puheenvuorossaan nosti esiin seuran tilanteen yhtenä Suomen kärkiseuroista sekä kasvun myötä tulleesta talouden haastavuudesta.

Toiminnanjohtaja Carina Myrberg esitti katsauksen kauden tapahtumista sekä juniori-, nuoriso- ja aikuisvalmennuksemme tilanteesta urheilijoiden määrissä. Esiin nostettiin vuoden kohokohdat arvokisaedustajiemme kuvakavalkadissa.

Illan juontaja nuorisovastaava Piia Sinervo sai kunnian esitellä kaikki illan aikana palkitut.

Kaudella 2014 palkittavia olivat:

Kiertopalkinnot

SFI-bucklan (paras IFK-tulos) Matilda Bogdanoff; mestariluokka 100m aj ajalla 13,12 (IAAF:n tulostaulukossa 1134 pistettä)

Erik Åströms pokal (paras pistekerääjä seuraluokittelussa) Sanna Aaltonen; 37 p.

Henrik Gustafssons pokal (paras aitajuoksija) Jussi Kanervo;  Kalevan Kisa 110m aj 1., EM semifinaali 400m aj

Juniorpokal (paras tulos ikäluokissa 16-22 vuotta kenttälajeissa) Tilda Lipasti; N16 pituus 581, Kalevan Kisa 11. 586w

Ikäluokkansa parhaat

M

Jussi Kanervo; EM-panos 400m aj, SM-kulta 110m aj (valmentaja Curtis Frye)

M22

Don-Zheni Ekoebve; SM-pronssi 400m, Kalevan Kisa 5. 400m aj, Pohjoismaiden Mestaruuskilpailuissa 4. 400m aj (valmentaja Anatoli Mihailov)

Erik Back; Kalevan Kisa 4. 400m, Eurooppa-cup 4x400m, Pohjoismaiden Mestaruuskilpailuissa 5. (valmentaja Vesa Sjöstedt)

M19

Jani Rastas; SM-hopea 400m aj, SM-viesteissä ankkuriosuus 4x400m, Pohjoismaiden Mestaruuskilpailuissa 4. 400m aj (valmentaja Anatoli Mihailov)

M17

Hoang Nguyen; SM-hopea 400m aj (valmentaja Anatoli Mihailov)

M16

Pekka Sinkkonen; SM-kulta 400m, SM-hopea 400m aj, FIN-SWE nuorten maaotteluedustus 4x400m (valmentaja Anatoli Mihailov)

Heikki Chen; SM-kulta 3-loikka, SM-hopea 110m aj (valmentaja Anatoli Mihailov)

N

Matilda Bogdanoff; halliMM, EM, SM-pronssi 100m aj (valmentaja Anne Suoranta)

N22

Emma Hakala; SM 5. 3000m esteet (valmentaja Petri Tötterman)

N19

Cecilia Sandell; SM-pronssi 100m aj (valmentaja Mikael Sandell, Anne Suoranta)

N17

Sandra Ekblom; SM-pronssi 3-loikka, SM 4. pituus (valmentaja Åke Hildén)

Suvi Eerikäinen; halliSM-hopea pituus, halliSM-pronssi 3-loikka (valmentaja Mervi Laurén)

N16

Lotta Kemppinen; SM-kulta 100m, SM-hopea 200m, FIN-SWE nuorten maaotteluedustus 100m, 200m, 4x100m (valmentaja Mervi Laurén)

P15

Anton Tallbacka; SM 4. 300m aj, SM 6. 300m (valmentaja Anatoli Mihailov)

T15

Viivi Lehikoinen; SM-kulta 80m aj, kuusi (6) SM-mitalia kuluneella kaudella, SE 300m aj ja 400m aj (valmentaja Mervi Laurén)

P14

Pavel Mäkinen; SM-hopea 100m (valmentaja Anatoli Mihailov)

Tatu Heikkinen; SM-hopea 100m aj (valmentaja Matilda Bogdanoff)

T14

Venla Mikkelä; SM 10. 3-loikka, SM 14. pituus, joukkuemitali molemmissa lajeissa (valmentaja Anatoli Mihailov)

P13

Antti Chen; SE 200m aj, Suomen tilaston 2. 60m aj, seuraennätys 4-ottelu 2187 p., useita A-taitomerkkirajoja (ohjaaja Matilda Bogdanoff)

T13

Cecilia Sinervo; Suomen tilaston 3. 300m, Suomen tilaston 4. 80m aj ja 200m aj, useita A-taitomerkkirajoja (ohjaaja Matilda Bogdanoff)

P12

Miro Tammelin; Suomen tilaston 6. 200m aj, useita A-taitomerkkirajoja (ohjaaja Matilda Bogdanoff)

T12

Jenny Enkvist; A-taitomerkkiraja 1000m (ohjaaja Veera Uoti, Sanni Soilampi)

P11

Olli Sotavalta; B- ja C-taitomerkkirajoja (ohjaaja Jarkko Äikää)

T11

Liisa Tuusjärvi; useita A-, B- ja C-taitomerkkirajoja (ohjaaja Jarkko Äikää)

P10

-

T10

Inka Pöyry; Suomen tilaston 1. 150m, seuraennätykset 60m, 60m aj ja 3-loikka, useita A-taitomerkkirajoja (ohjaaja Jarkko Äikää)

P9

Miika Tuusjärvi; useita A-, B- ja C-taitomerkkirajoja (ohjaaja Iida Tukiainen)

T9

Kiia Äikää; useita B- ja C-taitomerkkirajoja (ohjaaja Jarkko Äikää)

P/T8 ja nuoremmat urheilijamme palkittiin perinteisesti diplomilla.

Vuoden yllättäjä

Daniel Lundmark; SM-pronssi 1500m

Aleksi Mutanen; SM 6. kiekko

SM-mitalistit

Jussi Kanervo, Joona-Ville Heinä, Don-Zheni Ekoebve, Heini Vainionpää, Lotta Kemppinen, Johan Versluis, Gustav Klingstedt, Erik Back, Sanna Aaltonen, Matilda Bogdanoff, Jasmin Showlah, Daniel Lundmark, Ahmed Ibrahim, Riikka Mäkinen, Viivi Lehikoinen, Tilda Lipasti, Nea Mattila, Hoang Nguyen, Jani Rastas, Adelaide Jallow, Pinja Pikkupeura, Heikki Chen, Pekka Sinkkonen, Jevgeni Aleksandrov, Ilari Mäkinen, Suvi Eerikäinen, Omar Mountassir, Joni Arponen, Teemu Korhonen, Cecilia Sandell, Henna Nevala, Hamza Mohamud, Sandra Ekblom, Tatu Heikkinen, Casimir Engblom, Anton Tallbacka, Antti Chen, Pavel Mäkinen, Tuukka Röpelinen, Aleksi Mutanen, Venla Mikkelä, Pinja Konttinen, Sharon Laine

Vuoden valmentaja

Anatoli Mihailov; 26 SM-mitalistia, rekrytointityö

Vuoden ohjaaja

Jarkko Äikää; ohjaajien keskuudessa äänestetty

Valmentajat&Ohjaajat

Attaf Abdellah, Anatoli Mihailov, Mervi Laurén, Susanne Lagergren, Vesa Sjöstedt, Timo Lehtimäki, Petri Tötterman, Jani Vottonen, Åke Hildén, Anne Suoranta. Pihla Tiensuu, Eveliina Karhu, Lotta Kemppinen, Sahra Laine, Suvi Eerikäinen, Sanni Soilampi, Iida Tukiainen, Lydia Bogdanoff, Jarkko Äikää, Matilda Bogdanoff, Veera Uoti, Laura Martikainen, Gustav Klingstedt.

Tilaisuudessa palkittiin myös muita seuran toiminnassa aktiivisesti mukana olleita.

Vuoden toimitsija

Outi Kortelainen; kilpailuvaliokunnan valinta, vahva toimitsijapanos seuran omissa ja muissa tapahtumissa

Vapaaehtoiset

Sini Saarinoro; seuran oma Kaffe-Kajsa

Patrick Sinervo; IT-tuki, kotisivut

Robert Lindholm; vahva toimitsijapanos kilpailuissa

Leena Mutanen; tapahtumien kahvilamyynti

Jukka Lahtinen; seuran oma grillimestari

Kunniakierroskerääjät (juniorit)

Henkilökohtainen keräyssumma yli 300€

Daniel Lundmark

Netta Tuusjärvi

Lauri Siltanen

Andreas Eklund

Max Sihvonen

Jennica Eklund

Kunniakierros Vanhempainliiga

DreamTeamAnatoli; Kia Konttila (kapteeni), Tiina Radionov, Sarianneli Tsokkinen-Asargiotis, Pertti Honkala

Tilaisuuden päätti ensi-illan saanut Risto Sinkkosen HIFK Friidrott Movie 2014. Loistava videokatsaus kaudesta 2014.

 

Onnittelut kaikille palkituille!

Kiitos kaikille urheilijoille & valmentajille & ohjaajille loistavasta kaudesta!

Kiitos kaikille tilaisuuteen osallistuneille ja järjestelyissä auttaneille!